YULE

Na všechno lehl krásný bílý sníh a všude zavládlo až posvátné ticho. Vločka k vločce padá na zem a vše se jakoby uklidilo.

21. 12. 2017 v 17:28h nastává zimní slunovrat a přichází 1. zimní den. I když už několik měsíců příroda spí, teprve teď nastává ta pravá zima. Zimním slunovratem končí nejtemnější období roku, které začíná Samhainem. Rodí se "Nové Slunce". Dny se začnou prodlužovat a noci zkracovat.

Keltové, odkud pochází prastaré pohanské náboženství a s ním spojené svátky, se řídily především přírodou. Své náboženské rituály a vůbec všechny své náboženské zvyky nikam nezapisovaly. Důvodem byl rituální zákaz psaní, který pocházel především od Druidů. Druidové byli kněžskou vrstvou a měli slovo v mnoha oblastech života Keltů. Měli vliv na politický a společenský život Keltů, rozhodovali v právních a obchodních záležitostech a také ve věcech hospodářských. Druidové byli vzdělanou vrstvou, neúčastnili se vojenské služby a ani nepodléhali daním. Byli učitelé, rádci vládců a vykládali náboženské otázky. Jejich učení se předávalo pouze ústně a byl kladen veliký důraz na paměť. Druidové přímo odmítali písemné uchování Keltských náboženských nauk, toto učení bylo tajné, esoterické a měli k němu přístup jen příslušníci řádu Druidů. Základem jejich učení byla víra v nesmrtelnost duše a posmrtný život.

O jejich zvycích se pak dozvídáme pouze zprostředkovaně od Římanů, z archeologických nálezů a irských textů, z bájí a pověstí. Původní irské texty byly sepsány až v době křesťanství a tak byly keltské tradice a pohanský nadpřirozený svět s množstvím božstev poněkud upraven.

Na území kde Keltové žily, postupně přicházeli další národy, Germáni a Slované. Ty přebíraly nejen jejich hospodářské umění (Germáni byli zaostalejší než Keltové a to znamenalo hospodářský úpadek), ale také náboženské rituály, které jak já říkám naroubovali na své zvyky.
Proto se můžeme dnes setkat s velmi podobnými náboženskými zvyky a tradicemi napříč všemi národy i náboženskými a pohanskými tradicemi. Křesťané ve snaze vymýtit pohanství a náboženství sjednotit a vykořenit množství Bohů a nahradit Bohem jediným, své tradice a oslavy posunovali do období, kdy se pohanské zvyky v té určité době konaly, vzpomenu například Samhain-Dušičky-Halloween. A stejně tak tomu je u oslav zimního slunovratu zvaného Kelty jako Yule a u nás se slaví Vánoce.

YULE 21. 12. RITUÁLY

Jednou z tradic tohoto svátku je také vytvoření stromu Yule. Může to být živý strom v květináči, který se pak zasadí do země anebo to může být strom uříznutý. Tento strom se poté zdobil řetězy ze sušených růží, skořicových tyčinek, pytlíčky se sušeným kořením, sušené ovoce, jablka, pomeranče, citróny. I když zdobení vánočního stromečku datujeme do 18. století a zvyk se rozšířil z území dnešního Německa, musíte uznat, že podobu se stromem Keltů, stromem Yule se nedá zpochybnit.

Tento čas je noc nejdelší, rituálně se zhasínají ohně, aby se mohli zažehnout ohně nové. Ohně mladé a očištěné, které pročistí svět svou novou silou. Ohně se pak hlídají do prvních slunečních paprsků. Jde o zvyk zapalování polena. Jde o obrazné zpodobnění znovuzrození Boha v posvátném ohni Matky Bohyně. Nejlepší je poleno dubové nebo borové. Vyřežte do polena nožem s bílou rukojetí slunce s paprsky a nebo obrázek Boha nebo tyto obrazce namalujte bílou křídou. Poleno zapalte při soumraku na den Yule. Když poleno bude hořet, představujte si, jak v něm září slunce a myslete na přicházející teplejší dny.

Na první sluneční paprsky také můžeme přímo počkat a přivítat je hudbou, tancem a zpěvem. Je to také zkouška naší osobní statečnosti a vnitřní síly, když v chladu čekáme tu dlouhou noc na první záblesky slunečního svitu.

Můžeme provést také rituál Yule. Oltář sestavený s kamenů (kaménků) ozdobíme zelenými rostlinami, jako je smrk, borovice, vavřín, jalovec. Rostliny můžeme položit na zem a vyznačit tak Kamenný kruh. Na oltář můžeme dát listy i sušené. Pokud rituál provádíme venku, zapálíme kotlík, ve kterém v průběhu rituálu bude hořet oheň. Doma pak zapálíme nejlépe červenou svíčku.


Postavte se před kotlík nebo svíčku a říkejte:

Nesoužím se, i když celý svět tu spí
Nesoužím se, i když chladný vítr věje,
Nesoužím se, i když padá těžký sníh,
Nesoužím se, to už pryč od nás spěje.

Zapalte oheň a při vzplanutí ohně řekněte:

Zapaluji tento oheň k tvé slávě Matko Bohyně,
Ty jsi stvořila život ze smrti, teplo z chladu,
Slunce žije znovu, doba světla Přibývá.
Vítej stále se vracející Bohu slunce.

Pomalu obejděte oltář po směru hodinových ručiček, stejně jak se otáčí kolo roku (jaro/léto/podzim/zima). Přemýšlejte o zrození, ne jako o počátku života, ale jako o jeho pokračování.

Po chvíli řekněte:

Veliký Bože Slunce vítám tvůj návrat.
Sviť jasně na Bohyni.
Sviť jasně na Zemi.
Rozhoď semena a oplodni zemi.
Všechno požehnání tobě,
Ty Znovuzrozený ze slunce.

Oslavujte prostý svátek.

Na pití je vhodný teplý punč, kořeněné horké pivo nebo zázvorový čaj. K jídlu je pak sušené ovoce, oříšky.

Autor: mabem
Zdroj: Keltská přírodní magie


ÚVOD | CO NABÍZÍM | O MNĚ | BLOG | KOUZLA ÚPLŇKU | KOUZLA NOVOLUNÍ | YULE | SAMHAIN | TROCHA POEZIE
                             f                                            KONTAKT                                         e-mail